Napsali o nás
7/2006, Rozhled
Rohlíky zadarmo být nemohou
Patnáct let v lidském životě může být hodně i málo. Z hlediska věku je to období, kdy člověk sotva začne chápat svět kolem sebe a začíná se odborně vzdělávat. V podnikání je patnáct let již hezky dlouhá doba, která si říká o ohlédnutí.
První porevoluční soukromé pekařství v Klatovech–Lubech založil právě před patnácti lety, ve čtvrtek 1. 8.1991, pan Jiří Fiala. Novou výrobní technologii nakoupil na úvěr v Itálii a pekárnu vybudoval z bývalého zemědělského stavení. Bylo mu jasné, že stejně jako na západ od našich hranic, také u nás budou chtít lidé pestřejší sortiment pečiva, než jaký jim do té doby byla schopna nabídnout jediná státní průmyslová pekárna.
„V první naší prodejně, kterou jsme otevřeli v rohovém domě v Denisově ulici v Klatovech, se na naše čerstvé rohlíky, loupáčky, vánočky, preclíky a slané tyčky stávaly v začátku dlouhé fronty,“ usmívá se při vzpomínce na začátky podnikání paní Jindra Fialová, manželka zakladatele i současná účetní firmy. Hlavní reklamou při tom byla vůně, čerstvost, ale také odlišnost jejich běžného i sladkého pečiva. „Od začátku jsme byli rodinný podnik. Začali jsme se sedmi lidmi a postupně jsme přijímali další. Dnes zaměstnáváme 20 lidí, ale základem firmy je stále rodina. Je výhoda, že oba naši synové, Petr i Jiří, i jejich ženy, se postupem času zapojili do firmy a již pátý rok ji sami vedou.“
Petr Fiala k tomu dodává, že firma se za patnáct let existence rozvíjela i technicky a neustále investovala především do rekonstrukce výrobních prostor v Lubech a do modernizace technologie, na úvěr byla koupena i další nemovitost a přebudována na sklady a balírny trvanlivého pečiva, jehož výrobu firma zahájila v roce 1993 po zakoupení nové cukrářské linky, rovněž z Itálie. „Posilujeme také síť vlastních prodejen. Jedna prodejna, přímo u pekárny, slouží především obyvatelům Lub, ale také projíždějícím, protože je otevřena od 5 do 18 hodin. Další prodejny máme pod klatovským náměstím, na rohu třídy Kpt. Jaroše a Denisovy ul., a ve Vídeňské ulici. Prodejny jsou pravidelně zásobovány několikrát denně čerstvým pečivem tak, jak je průběžně upečeno.“
Pečou na poutě i na svatby
Mnohem více se dnes peče také pro zvláštní příležitosti. „Zajišťujeme našim zákazníkům svatby, ale i jiné velké oslavy od A do Z. Pečeme různé dorty, zákusky, slané pečivo, svatební cukroví, koláčky malé i velké. Ve velkém se u nás pečou i chodské koláče na poutě ve třech velikostech a v různém zdobení. Stačí jen přijít a každému vyhovíme v jeho přání,“ seznamuje nás se sladkým sortimentem paní Fialová.
Obchodní řetězce pekaře ničí
„I když se dnes většina nákupů odehrává ve velkých nákupních centrech, stále jsme přesvědčeni, že čerstvému, voňavému a nebalenému pečivu a chlebu se nic nevyrovná. Je škoda, že lidé stále jen preferují cenu před čerstvostí. V západní Evropě je to jiné. Tam jsou lidé zvyklí chodit ke svému místnímu pekaři, ke svému řezníkovi a nikdy by je nenechali padnout, protože nechtějí přijít o jejich výrobky, které mají rádi. U nás to někdy vypadá, že lidem nezáleží ani tak na kvalitě, jako spíš na ceně. Proto také obchodní řetězce tlačí všechny potravinářské výrobce do neustálého snižování cen, což není možné bez šizení výrobků. Někde se snižuje váha, jinde se nahrazují kvalitní suroviny levnými náhražkami," zamýšlí se nad současným pekařským obchodem pan Petr Fiala.
Sami dbáme především na čerstvost našeho zboží. Máme od našich zákazníků také různé ohlasy, někdy jsou to dopisy pochvalné, jindy také s kritikou, ale snažíme se vždy o jejich kladné vyřízení ve prospěch zákazníků. Stojíme o jejich názory i o vzájemnou komunikaci. Vede nás snaha vždy splnit jejich přání.
„Vratky“ znevažují práci
Pan Fiala se zlobí na obchodní řetězce pro jejich praktiky zvané „vratky“. „Je to znevažování práce i suroviny. Jak bych mohl svým zaměstnancům, kteří každý chléb nebo rohlík u nás musí vzít do ruky, vysvětlit, že nám neprodané zboží obchodník klidně vrátí. A to bych ho měl pak prodávat pro dobytek, jako to dělají velké pekárny? U nás jde o ryze ruční práci, která je pod kontrolou obou majitelů, kteří denně pracují společně se zaměstnanci ve výrobě. Až teprve po skončení směny je čas na vyřizování nutných formalit týkajících se vedení firmy.“
Pružně reagují na trh
V pekařství Jiří Fiala se zatím snaží jeho majitelé pružně reagovat na všechny požadavky trhu a neustále zkouší nové výrobky. „Každému chutná něco jiného, ale tak je to správné a my se snažíme všem zákazníkům vyhovět,“ říká pan Petr Fiala. „Největší problém vidím v současné době v rychlém růstu nákladů. Suroviny pro výrobu, které tvoří až 40 % nákladů, nakupujeme za stejné ceny, za jaké je nakupují pekaři v Německu, nebo Rakousku. Nemůžeme si přitom dovolit brát nekvalitní mouku, kterou dostanete ve velkých řetězcích, protože z té se kvalitní výrobky neupečou. Neustále rostou také ceny energií, plynu, elektřiny, vody a dopravy, které jsou již rovněž srovnatelné s cenami v západní Evropě, rostou ale postupně i mzdy. Na druhé straně, na straně pňjmů, u nás za patnáct let stoupla cena rohlíku jen z jedné na dvě koruny. Je jasné, že vzhledem k výši průměrných mezd v Čechách nemůže u nás stát rohlík 75 centů jako v Německu, ale současné nízké ceny výrobků menší pekaře hodně ničí.“
Práce nás pořád těší
„U nás pečeme 20 hodin denně, sedm dní v týdnu. Jen v sobotu máme kratší směnu, v neděli děláme údržbu a v 17hodin začínáme péct na pondělí. Průměrný plat v potravinářství je přitom poloviční ve srovnání s průmyslovými podniky. Není proto jednoduché sehnat a udržet kvalitní zaměstnance.“ I když oba majitelé mají rodiny s malými dětmi, jsou kdykoli ochotni vyřídit vše, co se týká objednávek, a to i o víkendech a ve svém volném čase. „Bez toho, že by nás tato práce stále bavila a těšila, bychom to dělat nemohli,“ říkají svorně. Protože se rodina Fialů rozrůstá a všichni jsou zvyklí si pomáhat a vzájemně se zastoupit, je budoucnost prvního novodobého soukromého klatovského pekařství zajištěna.
Karel Bárta
Poděkování
Každý z rodiny Fialů upřímně děkuje všem stálým zaměstnancům, odběratelům a zákazníkům, bez kterých by jejich úsilí nemělo smysl. Děkujeme a doufáme, že nám zachováte přízeň.
Fotografie
Synové zakladatele, Petr a Jiří Fiala, před svojí pekárnou a expedicí v Klatovech–Lubech.
Prodejna pod klatovským náměstím nabízí každý den široký sortiment čerstvého zboží.
Vánoční cukroví letos nepodraží, ujišťují obchodníci (19. 11. 2013, denik.cz a agris.cz)
Ceny vánočního cukroví (12. 11. 2013, ČT 1, Události v regionech)
Pouť se bez koláčů neobejde, jejich prodej prý ale klesá (Klatovský deník, 4. 7. 2012)
Velikonoce letos podraží o 10 % (Týdeník Klatovska, 30. 3. 2011)
Pekaři zdraží až o pětinu, rostou jim náklady (15. 2. 2011)
Ceny pečiva půjdou nahoru, pekárnám rostou náklady (15. 2. 2011)
Pekárny na Klatovsku v únoru podraží své výrobky až o 10 % (Klatovský deník, 11. 1. 2011)
Na noční se rozhodně nenudí. Zvlášť, když host usne u jídla (Sedmička, 16. 12. 2010)
Když je šéfem táta s mámou, pracuje se u snídaně i večeře (Sedmička, 11. 11. 2011)
Při třetím ročníku Country dnu se představili regionální výrobci potravin
Klatovští žili country i ochutnávali (Klatovský deník, 24. 8. 2010)